top of page
 • Yazarın fotoğrafıSurkent Turizm

Okul Servisi Kuralları Nelerdir?

Okul Servis Kuralları Hakkında En Kapsamlı Rehber veya Okul Servisi Kuralları ve Personel Servis Kuralları Seyahat Öncesi ve Sonrası Kurallar Rehberi: Bilmeniz Gereken Her Şey


Okul ve taşımalı eğitim servislerinde öğrencilerin güvenliğinin sağlanması oldukça önemlidir. Okul servislerinde ve taşımalı eğitim taşıtlarında kanun ve yönetmeliklerle belirlenmiş kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar çerçevesinde öğrencilerin daha güvenli bir şekilde ve zamanlarını daha iyi kullanarak okullarına gitmeleri amaçlanmıştır.

Okul servisleri, öğrencileri okuldan eve, evden okula taşır. Okul servisleri öğrencileri taşıdığı için kurallara uymak zorunda olan araçların en başında gelmektedir. Bir eşyadan çok insan taşıyan araçların kuralları daha kapsamlı ve ceza yaptırımları oldukça yüksektir. Öğrencilerin bu kurallar kapsamında uyması gereken durumlar söz konusudur.


Okul Servisi Kuralları


Öğrenciler evinden uzakta bir okula gidiyorsa günün büyük bir çoğunluğunu öğrenci servis aracında geçirecektir. Öğrenciler için böylelikle ''okul servisi'' hayatında önemli bir yere sahip olacaktır. Günün büyük bir bölümünü ''okul servisi'' içerisinde geçiren öğrenciler için bazı net kurallar vardır.


Aşağıda "Seyahat Öncesi Sorumluluklar" ve "Okula Yolculuk Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler" başlıklarını inceliyebilirsiniz...


Seyahat Öncesi Sorumluluklar?

 • Araca binerken ve inerken, ellerinizin serbest olması önemlidir. Bu noktada el çantaları yerine, sırt çantalarının kullanılması önerilmektedir.

 • Özellikle küçük yaş gruplarında, çantanın fazla ağır olmamasına dikkat edilmeli, eğer ağırsa çocuklara araca kadar eşlik edilmelidir.

 • Öğrencilerin, zamanında durak / bekleme alanında olması, servis araçlarının trafiği duraklatması konusunda çok önemlidir. Trafikteki diğer araçların sorun yaşamaması adına, servis saatlerine uymaya dikkat edilmelidir.

 • Okul taşıtı beklenilen alanın güvenli olup olmadığı konusunda dikkatli olunmalıdır. Mümkünse otobüs durakları gibi güvenli ve ayrılmış alanlar tercih edilmelidir. Trafiğin yoğun olduğu yerlerden uzak durulmalı, olabildiğince güvenli ve sakin bir bölgede, yaya kaldırımından yola inilmeden beklenmelidir.

 • Okul taşıtı, inme / binme yapılan durak noktasına yaklaşırken, mutlaka 5 adım kuralına dikkat edilmelidir. Araç tamamen durup, kapısını açana kadar araca yaklaşmak, önünde veya arkasında durmak çok tehlikeli ve yasaktır. Sürücünün görüş alanı sınırlı olacağı için tehlike oluşturan bu durum nedeniyle, araç durana kadar, kaldırım kenarına 5 adım mesafede beklenmelidir.

 • Eğer okul aracına binerken elinizdeki herhangi birşeyi düşürürseniz, sürücüye düşen eşyanızı alacağınızı söyleyip, onun da bunu duyduğundan emin olmadan, kesinlikle eğilip düşen eşya alınmaya çalışılmamalıdır.

Başlık #1: Okul Servisi Kurallar Neden Bu Kadar Önemli?

Başlık #2: Okul Servisi Kuralları Seyahat Esnasında Dikkat Edilmesi gereken Kurallar?

Başlık #3: Okul Servisi Kuralları İniş Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar?


 

Başlık #1: Okul Servisi Kuralları Neden Bu Kadar Önemli?

Okul Servisi Kuralları öğrencilerin taşımacılık servisi hizmetinde önemli bir yere sahiptir, nasıl ki öğrenciler servis hizmetinde tıpkı Okul kurallarında olduğu gibi Öğretmenler Öğrencilerin iyiliği için belirli kurallar belirler tabi ki bu karşılıklı fayda sağlamak içindir Okul kurallarına da uyulmadığı takdirde öğrenciler derslerinden geri kalır ve başarılı olamaz servis kurallarında da aynısı geçerlidir eğer servis kurallarına uyulmazsa hem servis şoför'ü için hem de diğer öğrencilerin hakları çiğnenir.


Servis araçları hayatımızı kolaylaştırıyor ve bize oldukça zaman kazandırıyor. Bu yüzden hayatımızdaki yeri oldukça önemli. Ancak bu tür araçlardan gerçekten faydalanabilmek için onları doğru bir şekilde kullanmayı da bilmemiz gerekiyor. Bu bilginin anahtarı ise:

TRAFİK ORTAMINDAKİ SORUMLULUKLARIMIZIN FARKINA VARMAK ve BU DOĞRULTUDA DAVRANMAK!

Okulunuza gidip gelirken bindiğiniz araçların arkasında yazan "OKUL TAŞITI" ifadesini hepiniz biliyorsunuz. Bu, okul servisinin karayolundaki diğer araçlar tarafından kolayca tanınmasını sağlamak içindir. Bu araçları gören diğer sürücüler, daha dikkatli davranarak sizin güven içinde inip binmenize yardımcı olurlar. "Evet ama bu diğer taşıt sürücülerinin sorumluluğu" mu diyorsunuz? Haklısınız. Peki burada bize düşen sorumluluk nedir? Bu sorunun cevabı, "bineceğimiz aracın gerekli koşullara sahip olmasına dikkat etmek" olabilir mi?

Evet, öncelikle bindiğimiz servis aracı gerçek bir OKUL TAŞITI olmalı ve bir okul taşıtının bütün özelliklerine sahip olmalı. Doğru bir taşıt aracını kullanmak bizim seçimimiz. Bu konudaki sorumluluğumuzun farkında olmalıyız ve bu doğrultuda davranmalıyız. Bu sorumluluğu paylaştığımız kişiler de var elbette: Anne-babalarımız bizim bu konuda en doğru seçimi yapmamıza katkıda bulunacak en önemli kişilerdir. Tabii servis aracının sürücüsü ve bize bu hizmeti veren kuruluşun sorumlulukları da var. Bu araçları kullanan kişiler olarak bizler en doğru seçimi yapmaya çalışarak ilk sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluyoruz. Peki bir okul taşıtı nedir? Okul Taşıtı, okul öncesi, ilköğretim ve orta dereceli okulların öğrencileri ile yalnızca onlara yardımcı olacak kişilerin taşınmalarında kullanılan taşıttır.


Şimdi düşünün bakalım siz bu konudaki seçiminizi doğru yapmış mısınız? Yoksa anne babanızın gözünden kaçmış bazı sorunlar mı farkettiniz? Eğer emin değilseniz bu konuyu anne babanızla bir daha gözden geçirmeye ne dersiniz?

Her bakımdan güvenli bir okul taşıtına da binseniz, yine de bazı konulara özen gösterilmediğinde bazı tehlikeli durumlara açığız demektir. Her gün kullandığınız bu araçlarda kendi sorumluluklarınızı öğrenmek ister misiniz?

Başlık #2: Okul Servisi Kuralları Seyahat Esnasında Dikkat Edilmesi gereken Kurallar?


Gürültülü ve hareketli şakalar okul bahçesine kadar ertelendi! Bütün şakalar cepte! Okul bahçesini bekliyor... Serviste şakalaşmak çok keyifli olacaktır ama bunu yaparken sürücünün dikkatini dağıtmamak çok akıllıca olur. Neden mi? Çünkü sürücülük hiç basit bir iş değildir. Sürücünün dikkatinin dağılması çok tehlikeli durumlara yol açabilir. Aslında YOLCU olmak demek tam anlamıyla sürücü ile işbirliği yapmak demek: Sürücünün dikkatini dağıtmamak ve işini güçleştirmemek için. Artık araç hareket etti. Bundan sonra yolculuğun sonuna kadar yerimizden kalkmamamız gerekiyor. Peki ama yolculuk ne zaman bitecek? İşte bu çok yerinde bir soru. Bunun tek bir cevabı var: "Sürücü bize ne zaman inebileceğimizi söylerse o zaman yolculuk biter”.

Özetleyelim:

YOLCU iken trafikte güvenliği arttırmak için;

 • bir an önce kendi yerimize geçmek

 • çantamızı yerleştirmek

 • yerimize oturmak

 • gürültülü ve hareketli şakaları okula bahçesine kadar cepte tutmak,

 • yolculuk bitene kadar yerimizde oturmak ve

 • sürücü ile işbirliği çok işe yarar!


Okula Yolculuk Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 • Yolculuğa başlarken araç hareket etmeden önce öğrenciler yerlerine oturmuş olmalıdır. Bu konuda rehber öğretmen ya da servis personeli kurallara uyulmasını sağlamalıdır.

 • Sürücünün dikkatini dağıtacak şakalar, gürültü ve yüksek sesli konuşmalar konusunda öğrenciler dikkatli olmalıdır.

 • Yolculuk bitene kadar öğrenciler yerlerinden kalkmamalıdır. Yolculuk ise araç okula ya da durağa varıp, kapılarını açana dek devam etmektedir.


Başlık #3: Okul Servisi Kuralları İniş Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Dönüşüm devam ediyor: Önce YAYA, sonra YOLCU oldunuz ve birazdan tekrar YAYA olacaksınız. Az önce sürücü aracı durdurdu. Güvenli bir şekilde park etti ve aracın kapısını açarak size yolculuğun bittiğini söyledi. Artık inebiliriz. Araçtan inmeden önce, çantanızı rahat hareket edebileceğiniz şekilde elinize alın ya da sırtıza takın. Sırayla kapıya yaklaşın. Sıraya uymak zaman kaybettirmez. Aksine zaman kazandırır. Hem de herkese... İsterseniz bunu öğretmeninizle konuşup bir ders konusu yapın ve aranızda tartışın!

Tutunarak inmek işleri kolaylaştırır ve güvenliği arttırır. Hiçbir taşıt aracının merdivenleri tam anlamıyla konforlu değildir. Bu yüzden inerken tutunmak gerekir. Siz en uygun giysileri biraz da bunun için seçtiniz. Araca binerken ve inerken rahat hareket etmek için. Yine de giysilerinizin bir yere takılmaması için özen gösterin. Bu düşmenize bile yol açabilir.

Araçtan iner inmez ilk işiniz kaldırımda en güvenli yere doğru yürümek olmalı. Yeniden YAYA oldunuz. 5 adım içeri yürüme kuralını hatırlayın. Okul taşıtının önünden ve arkasından geçmemeniz gerektiğini unutmayın. Hala sürücü ile işbirliğine devam ediyorsunuz. Eğer aracın arkasından geçmenizi gerektiren bir durum varsa bir şeyler yanlış demektir. Ancak bazen aracın önünden geçmeniz gerekebilir. Bu durumda araca çok yaklaşmadan hareket etmeli ve sürücünün sizi gördüğünden emin olmalısınız. Eğer karşıya geçmeniz gerekiyorsa uymanız gereken yaya kurallarını hatırlayın. Şimdi Özetleyelim:

Taşıttan inerek yeniden YAYA olduğunuzda güvenliği arttırmak için;

 • inmek için sürücünün iznini beklemek

 • sırayla kapıya yaklaşmak

 • tutunarak inmek

 • giysilerimizin bir yere takılmadığından emin olmak

 • 5 adım kuralını bir kez daha hatırlamak

 • aracın önünde ve arkasından durmamak, yürümemek,

 • aracın önünden geçmek gerekliyse sürücünün bizi gördüğünden emin olmak ve

 • sürücü ile işbirliği çok işe yarar!


Okul Servisinden İnerken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Araç kapıları açıldıktan sonra, kaldırımda ilerleyen bisiklet, bebek arabası ve diğer yayalar gibi ihtimallere karşı, mutlaka sağ ve sol yöne bakılarak araçtan inilmelidir.

 • Araçtan inince, en az 5 adım, kaldırımın iç kısmına doğru ilerlenmelidir.

 • Aracın arkasından ya da önünden dolaşmanız gereken bir durum varsa, mutlaka sürücüyü bu konuda uyarmalı ve araca çok yaklaşmadan, sürücünün görüş mesafesinde hareket etmelisiniz.

 • Eğer karşıya geçmeniz gerekiyorsa, mutlaka karşıdan karşıya geçme kurallarına uyulmalıdır.


20 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page